Republic Legion and Reformation of the Collegium Militarium

This Collegium is devoted to discussion, research and the contribution to the Roman Republic of Articles, pictures, drawings, military reenactment, questions, comments and all other material relating to the purpose of the Militarium (Ancient Roman Military). Collegium Website: http://militarium.romanrepublic.org/ | Join at: http://romanrepublic.org/civitas/joint_ ... itarium/41

Moderators: Publius Iunius Brutus, Lucius Aurelius Curio, Gaius Flavius Aetius, Marca Marcia, Aula Flavia Philippa, Paullus Aemilius Gallus

Re: Republic Legion and Reformation of the Collegium Militarium

Postby Tiberia Salvia Alba » Sun Aug 06, 2017 11:42 am

А сколько вообще полагается ждать в таких случаях. Мы уже несколько дней обсуждаем этот вопрос и кроме нас он реально никому не нужен. С таким же результатом мы могли все в клубе вчера обсудить. Пусть Север регистрирует группы с этим уставом и нашими правками.
Tiberia Salvia Alba
Praetor Peregrinus
Praetor Peregrinus

Postby Quintus Vergilius Crassus » Sat Aug 12, 2017 5:50 pm

We have waited for week. Every who wanted to join told their word. I think you Severus have to creat collegium with our adds and start to work on provincial bylaws with our advices.
Plebeian Tribune
Plebeian Tribune

Postby Titus Flavius Severus » Sun Aug 13, 2017 8:42 pm

Severus Cen. sal.

Yes I agree. Everything has already been discussed, however, I believe it is necessary to wait until Wednesday. What for? I believe that we should demonstrate our good intentions and openness to dialogue, although, as practice shows, there are no other interested parties, except us, in the Republic.

Valete bene,
T. Fl. Severus
Quae medicamenta non sanat, ferrum sanat; quae ferrum non sanat, ignis sanat. Quae vero ignis non sanat, insanabilia reputari oportet...
Titus Flavius Severus
Consul
Consul
Senator
Senator
Sarmatia Magna
Sarmatia Magna
Cultus Mithrae
Cultus Mithrae
Lictor Curiatus
Lictor Curiatus

Postby Publius Iunius Brutus » Tue Aug 15, 2017 9:20 pm

Brutus sal.

In the past we discussed the militarium being the coordination center for reenactment. I very much like this idea. We also spoke about this group founding or adopting legions. It was thought at this time that time to first found or adopted two legions. One on each side of the Atlantic. One for Europe and one for North America.

I very much like this idea. I would like to be involved in such a group. I will even take it upon myself to take a leading role in founding the North American legion if I can get the assistance of my colleagues in this newly founded coordination group and in Sarmatia and across the RR.

By doing things this way, we have a RR wide support system with more local proximity for future events.

If we go this route I suggest we ground a new group. The leadership of the militarium has yet to respond and this may be the fastest way start this process of reform.

----

Brutus sal.

В прошлом мы обсуждали вопрос о том, что милитаризм является координационным центром по восстановлению. Мне очень нравится эта идея. Мы также говорили об этой группе, основанной или принимающей легионы. В это время считалось, что вначале было найдено или принято два легиона. Один по обе стороны Атлантики. Один для Европы и один для Северной Америки.

Мне очень нравится эта идея. Я хотел бы участвовать в такой группе. Я даже возьму на себя обязательство взять на себя ведущую роль в создании Североамериканского легиона, если я смогу получить помощь моих коллег в этой недавно созданной координационной группе, а также в Сарматии и РР.

Делая так, у нас есть широкая система поддержки RR с более локальной близостью к будущим событиям.

Если мы пойдем по этому маршруту, я предлагаю создать новую группу. Руководство милитаризма еще не ответило, и это может быть самым быстрым способом начать этот процесс реформ.
Publius Iunius Brutus
Consul
Consul
Senator
Senator
Martis et Minervae Sacerdos
Lictor Curiatus Magister
Lictor Curiatus Magister
Augur
Augur

Postby Quintus Vergilius Crassus » Wed Aug 16, 2017 1:38 pm

Greetings! Severus, already Wednesday! What will we do? All terms have expired.
Brutus, but why two legions?One Republic=one legion. If earlier discussed two legions, where they? Problem make one legion in Republic, make two - unbelieveble. Military Collegium, in present form, has outlived itself, it will not be able to coordinate anybody, because it has no one to coordinate - there are no living participants, Sarmatians are the only ones engaged in the historical reenactment, but we are not satisfied with the current situation at the Military Collegium and its organization. Therefore we not accept and will not take any part until the collegium will reformed, same I write before. But we will be happy if you join us and our 11th! So do it! ;)
Quintus Vergilius Crassus
Plebeian Tribune
Plebeian Tribune

Postby Tiberia Salvia Alba » Wed Aug 16, 2017 5:35 pm

Брут, надеюсь, что я правильно поняла смысл Вашего сообщения.
Наш военно-исторический клуб обсуждал, примерно полгода назад, вариант создания двух легионов. Со слов Тита Флавия, эта идея обсуждалась тут на форуме. Мы рассмотрели этот вариант, но он оказался лишен практического смысла.
Во-первых, для привлечения новых участников важна реклама. Проще рекламировать один легион, чем два, что бы у каждого Римская Республика ассоциировалась с конкретным Легионом, а Легион ассоциировался с Римской Республикой.
Во-вторых, как правильно заметил Красс, тут просто нет людей даже для того чтобы собрать людей для реконструкции одного Легиона, а про два я уж вообще молчу.
В-третьих, два легиона могут начать соперничать между собой. Европейский легион будет развиваться быстрее и динамичнее, тогда как американский легион объединит пару энтузиастов и будет носить только название "легиона", а на самом деле там и контуберии не наберется. Это приведет к разобщению.
Мы предлагаем один Легион - 11-й Легион. Однако все участники внутри него будут делится по подразделениям территориально. То есть принадлежность к той или иной манипуле или когорте будет определяться по географическому признаку. Например: первая когорта - юг Европы, вторая когорта - Восточная Европа, третья когорта - США.
Лидеры самых крупных объединений (когорт) - трибуны. Они входят в совет управления Легионом. То есть все крупные командиры будут иметь своё слово, и будут избирать себе командира - легата.
Центурии - мелкие локальные группы. А манипулы - состоят из нескольких центурий, то есть объединяют несколько центурий - регионов.
Эта схема обсуждалась в нашем клубе, она наиболее оптимальная и эффективная, поэтому мы её и предлагаем воплотить его в жизнь.
Конечно, будем Вас, Брут, рады видеть в рядах Легиона, присоединяйтесь!)

--- translation added by Brutus ---

Brutus, I hope that I correctly understood the meaning of your message.
Our military-historical club discussed, approximately six months ago, the option of creating two legions. According to Titus Flavius, this idea was discussed here on the forum. We considered this option, but it turned out to be meaningless.
Firstly, advertising is important for attracting new participants. It's easier to advertise one legion than two, so that everyone would associate the Roman Republic with a specific Legion, and the Legion would be associated with the Roman Republic.
Secondly, as Crassus correctly pointed out, there are simply no people here even to gather people for the reconstruction of one Legion, and I do not say anything about the two.
Thirdly, two legions can begin to compete with each other. The European Legion will evolve faster and more dynamically, while the American Legion will unite a couple of enthusiasts and will only bear the name of the "Legion", and in fact there will not be any contibury. This will lead to dissociation.
We offer one Legion - the 11th Legion. However, all participants within it will be divided into units territorially. That is, belonging to a particular maniple or cohort will be determined by geographical features. For example: the first cohort - the south of Europe, the second cohort - Eastern Europe, the third cohort - the United States.
The leaders of the largest associations (cohorts) are the stands. They are part of the Legion Management Council. That is, all the major commanders will have their say, and will elect their own commander - the legate.
Centuries are small local groups. A manipuli - are composed of several centurions, that is, they combine several centurions - regions.
This scheme was discussed in our club, it is the most optimal and effective, so we propose to implement it.
Of course, we will be glad to see you, Brutus, in the ranks of the Legion, join us!)
Tiberia Salvia Alba
Praetor Peregrinus
Praetor Peregrinus

Postby Gaius Curtius Philo » Wed Aug 16, 2017 6:56 pm

I agree with the Sarmatii. Let's not create what doesn't exist. My suggestion: Make one legion. Legio XI. That already exists as a structured group. And if the American branch ever grows enough to warrent independence they can simply request it to the Senate and receive it. It would be good for the American side to have support from the better developed European side anyway. And it has no down side.
"Ignis aurum probat" - Seneca
C. Curtius L. f. Vot. Philo Aurelianus
Gaius Curtius Philo

Postby Publius Iunius Brutus » Thu Aug 17, 2017 9:31 pm

Gaius Curtius Philo wrote:I agree with the Sarmatii. Let's not create what doesn't exist. My suggestion: Make one legion. Legio XI. That already exists as a structured group. And if the American branch ever grows enough to warrent independence they can simply request it to the Senate and receive it. It would be good for the American side to have support from the better developed European side anyway. And it has no down side.

Brutus sal.

I support the Legio XI. If they are willing to support North American participation I would happily participate.

I agree. The old militarium appears to be ineffective.

I wonder if a new collegium involving the XI should be founded for all reenactment or should a Collegium for the XI be founded for reenactment has a home in the Republic.

Personally, I favour a new collegium being created. This could become a hub for any and all legions and reenactors to interact, coordinate and research topics. The XI legion could help lead this new collegium. Thoughts?

---

Brutus sal.

Я поддерживаю Legio XI. Если они захотят поддержать участие в Северной Америке, я с радостью буду участвовать.

Согласен. Старая милитари кажется неэффективной.

Интересно, следует ли создать новую коллегию с участием XI для всей реорганизации или создать Коллегию для XI для воссоздания дома в республике.

Лично я выступаю за создание новой коллегии. Это может стать центром всех легионов и реакторов для взаимодействия, координации и исследований. Легион XI может помочь возглавить эту новую коллегию. Мысли?
Publius Iunius Brutus
Consul
Consul
Senator
Senator
Lictor Curiatus Magister
Lictor Curiatus Magister
Augur
Augur

Postby Publius Iunius Brutus » Thu Aug 17, 2017 9:40 pm

Tiberia Salvia Alba wrote:Брут, надеюсь, что я правильно поняла смысл Вашего сообщения.
Наш военно-исторический клуб обсуждал, примерно полгода назад, вариант создания двух легионов. Со слов Тита Флавия, эта идея обсуждалась тут на форуме. Мы рассмотрели этот вариант, но он оказался лишен практического смысла.
Во-первых, для привлечения новых участников важна реклама. Проще рекламировать один легион, чем два, что бы у каждого Римская Республика ассоциировалась с конкретным Легионом, а Легион ассоциировался с Римской Республикой.
Во-вторых, как правильно заметил Красс, тут просто нет людей даже для того чтобы собрать людей для реконструкции одного Легиона, а про два я уж вообще молчу.
В-третьих, два легиона могут начать соперничать между собой. Европейский легион будет развиваться быстрее и динамичнее, тогда как американский легион объединит пару энтузиастов и будет носить только название "легиона", а на самом деле там и контуберии не наберется. Это приведет к разобщению.
Мы предлагаем один Легион - 11-й Легион. Однако все участники внутри него будут делится по подразделениям территориально. То есть принадлежность к той или иной манипуле или когорте будет определяться по географическому признаку. Например: первая когорта - юг Европы, вторая когорта - Восточная Европа, третья когорта - США.
Лидеры самых крупных объединений (когорт) - трибуны. Они входят в совет управления Легионом. То есть все крупные командиры будут иметь своё слово, и будут избирать себе командира - легата.
Центурии - мелкие локальные группы. А манипулы - состоят из нескольких центурий, то есть объединяют несколько центурий - регионов.
Эта схема обсуждалась в нашем клубе, она наиболее оптимальная и эффективная, поэтому мы её и предлагаем воплотить его в жизнь.
Конечно, будем Вас, Брут, рады видеть в рядах Легиона, присоединяйтесь!)

Sal.

I just translated this.

I agree. I would support this and help with expansion in North America. I hope other citizens in the North American provinces can join me towards this endeavor. Curio? Seianus? Seneca? Others?

To facilitate this process within the Roman Republic I suggest a Collegium be founded for Legio XI. This Legio can then have a dedicated forum here. This would enable the Legio XI to become a hub for reenactment within our organization.

Thoughts amica?

---

Sal.

Я просто перевел это.

Согласен. Я бы поддержал это и помог с расширением в Северной Америке. Я надеюсь, что другие граждане в североамериканских провинциях могут присоединиться ко мне в этом направлении. Курион? Seianus? Сенека? Другие?

Чтобы облегчить этот процесс в Римской Республике, я предлагаю создать Коллегию для Legio XI. Здесь у этого Легиона может быть специальный форум. Это позволило бы Legio XI стать центром для реорганизации внутри нашей организации.

Мысли amica?
Publius Iunius Brutus
Consul
Consul
Senator
Senator
Lictor Curiatus Magister
Lictor Curiatus Magister
Augur
Augur

Postby Tiberia Salvia Alba » Fri Aug 18, 2017 6:58 pm

Я рада, что хоть кто-то читает мои сообщения на русском, потому что больше двух трех строчек на английском мне написать трудно.
Север, как видишь, все согласны, когда ты уже создашь официально группу легиона?
Tiberia Salvia Alba
Praetor Peregrinus
Praetor Peregrinus

PreviousNext

Return to Collegium Militarium